Przejdź do treści

Gajusz Kęska

 Gajusz Kęska

publikacje:


Gajusz Kęska jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. dr. hab. Andrzeja Pikula oraz Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie w klasie prof. Willema Bronsa. Pełni obowiązki Adiunkta w Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie otrzymawszy stopień doktora sztuki, a następnie doktora habilitowanego prowadzi klasę fortepianu.

Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m. in.: Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny EPTA w Krakowie, Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów w Gaillard we Francji, „Tydzień Talentów” w Tarnowie, Konkursie im. T. Żmudzińskiego, Międzynarodowy Kurs Mistrzowski w Tel-Hai w Izraelu, „International Pacific Piano Competition” w Vancouver, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Ciutat de Mallorca”. Otrzymał prestiżowe stypendia, m. in.: Ministra Kultury i Sztuki, Fundacji Jűtting Stichting w Stendal, Maestro Hansa Vonk’a, Fundacji „Schumann-Schimmel van Outeren” w Holandii a także Stypednium Twórcze Miasta Krakowa.Regularnie pojawia się w prestiżowych salach koncertowych w Europie, jak również w Argentynie, Chile, Chinach, Ekwadorze, Izraelu, Japonii, Kanadzie i Peru.

Jego debiutancka płyta z Sonatami fortepianowymi K. Szymanowskiego otrzymała Nominację do Fryderyka 2013, Nominację do nagrody ICMA 2013 oraz Nagrodę hiszpańskiego magazynu „Scherzo”.

W 2015 zorganizował pierwszą edycję Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Chopin pod Wawelem”, którego jest pomysłodawcą i dyrektorem.  Jest także Przewodniczącym jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Chopin Plus”. Od tego samego roku jest współorganizatorem i twórcą idei Małopolskiej Akademii Talentów odbywającej się rokrocznie w Łącku, gdzie pełni funkcję dyrektora artystycznego kursów mistrzowskich.

Prowadzi kursy mistrzowskie w kraju (Małopolska Akademia Talentów w Łącku – od 2015 roku, Letnia Akademia Muzyczna, Kraków, Kursy Muzyczne w Nowym Sączu) i za granicą (Peru, Boliwia, Chiny). Jest także rokrocznie zapraszany jako „visiting professor” do Chin (Wydział Muzyczny, Ningbo Forreign Affairs School).